סיבות נוספות לנשירת שיער

27 בMay 2009 מאת: admin

הסיבה העקרית לנשירת שיער, שיער דליל והתקרחות היא רגישות גנטית להורמון DHT. עם זאת יש סיבות רבות נוספות שיכולות לגרום לנשירת שיער.

סיבות תורשתיות – כמות זקיקי השיער שנולדים איתם, סוג השיער, מחזור חיי השיער ועוד גורמים המשתנים מאדם לאדם.

גיל – עם העליה בגיל חלי שינויים פיזיולוגיים כחלק מתהליך ההזדקנות כולל איבוד שיער.

תזונה לקויה ודיאטות – חוסר בויטמינים, מינרלים וחלבונים הדרושים לייצור תקין של שיער. גם מחסור בפחממות ומרכיבי תזונה אחרים עלול לפגוע בצמיחת השיער. מאידך, נמצא כי עודף של ויטמין A גורם דווקא לנשירת שיער.

שינויים הורמונליים אצל נשים – במהלך ולאחר הריון או לאחר הפסקת שימוש בגלולות. אלו מקרים שחולפים בדרך כלל והשיער חוזר לצמוח באופן רגיל כ-6 חודשים לאחר הלידה.

תרופות מסויימות – הנלקחות בקביעות ולאורך זמן.

מחלות וזיהומים – כגון סוכרת, צהבת ומחלות עור.

לחץ נפשי – למרות שאין מחקרים על הקשר שבין לחץ נפשי להתקרחות או אפילו להלבנת שיער, נראה כי ללחץ נפשי יש השפעה ויתכן שהוא אפילו טריגר להתקרחות גברית טיפוסית ולהגברתה. גם בלי קשר להתקרחות גברית טיפוסית נראה כי לחץ נפשי עלול להשפיע באופן שלילי על הבריאות וגם על השיער.

כימוטרפיה והקרנות אצל חולי סרטן.

בעיה בחילוף החומרים בגוף – עקב תיפקוד לקוי של בלוטת התריס.

סטרס פיזי – שיכול לנבוע ממחלות ניתוחים ולידה.

חשיפה לזיהומים סביבתיים או רעלים וחמרים כימיים – המגיעים לגוף מהאויר, המים והמזון, כולל קרינה או חשיפה לחומרים תעשייתיים.

שימוש במוצרי קוסמטיקה – כגון שמפו קרם וג’ל המכילים חמרים מסויימים שעלולים להזיק, (למשל אלרגיה ורגישות לחמרים במצורי הקוסמטיקה שעלולים לגרום לנשירה).

צריכה של חומרים רעילים – עישון כבד, צריכה של אלכוהול וסמים, הפועלים כרעלנים ועלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים לבריאות.

משיכה של השיער לאורך זמן (קוקו) – במקרים קיצוניים עלולה גם לגרום לנזק בלתי הפיך.

חום וקרינת השמש –  פגיעה בעור הקרקפת עקב שימוש במייבש שיער על הקרקפת, נזקי שמש ונזקי חום.

מדובר ברשימה ארוכה של גורמים רבים שעלולים לפגוע בשיער לכן חשוב לדעת כיצד לטפל בשיער ולזכור ששמירה על הבריאות באופן כללי חשובה גם לשמירה על השיער.

מתי מדובר בתהליך הפיך ומתי הוא עלול להיות בלתי הפיך?

התהליך הפיך בדרך כלל במקרים של שינווים הורמונליים אצל נשים (לא כולל לאחר גיל המעבר) על רקע של הריון ולידה או הפסקת נטילת גלולות. כמו כן, לאחר שיפור תזונתי, שיפור במצב גופני לאחר הבראה ממחלות או טיפול, הפסקת נטילת תרופות, הפסקת חשיפה לחומרים מזיקים וירידה בלחץ נפשי.

התהליך עלול להיות בלתי הפיך כאשר מדובר בסיבות תורשתיות וגיל (אם כי ניתן לטפל בהן בדומה לטיפול בהתקרחות גברית טיפוסית, לדוגמא שימוש במינוקסידיל במטרה לאריך את מחזור חיי השיער), מחלות (כולל מחלות עור באיזור הקרקפת), סטרס קיצוני פיזי או נפשי (נדיר), חשיפה לחמרים מזיקים כולל עישון, אלכוהול סמים, חשיפה לזיהום סביבתי, נזקים לקרקפת בעקבות חשיפה לשמש, שימוש במייבש על הקרקפת ומשיכת שיער חזקה וממושכת (נדיר).

בדומה לאיבוד שיער הנובע מהתקרחות גברית טיפוסית, הפרמטר העיקרי לרמת הנזק לשיער ובאיזה שלב הוא נהייה בלתי הפיך הוא פרמטר הזמן. ככל שהשיער חשוף לתהליכים או חמרים שפוגעים בו למשך זמן רב יותר כך גדל הסיכון לנזק בלתי הפיך. כל זמן שזקיקי השיער לא נפגעו, השיער יכול לצמוח חזרה. אפשר לטפל בשיער באמצעים שונים כדי לשפר את הצמיחה וחשוב להקפיד על אורך חיים בריא עד כמה שניתן שכן ניתן לקראות קשר בין רמת הבריאות לבריאות השיער.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree