מינוקסידיל נגד התקרחות

9 בMay 2009 מאת: admin

מינוקסידיל טופיקלי היא תרופה שנמצאה כאפקטיבית בעצירת נשירת שיער ועידוד צמיחה מחודשת הנובעות מהתקרחות גברית טיפוסית והיא נמכרת ללא מרשם.

מבחינה היסטורית מינוקסידיל היה למעשה טיפול עבור אנשים שסבלו מלחץ דם גבוה באמצעות כדור הנלקח בבליעה. נמצא כי יש לה תופעת לוואי מעניינת – אצל רבים שנטלו אותה וסבלו מנשירת שיער חל שיפור בצמיחת השיער, מכאן הדרך הייתה קצרה לפיתוח תרופה טופיקלית למריחה על הקרקפת.

חברת Upjohn הייתה הראשונה שפיתחה בשנת 1988 גירסא למריחה בריכוז 2%, תחת השם  המסחרי Rogaine, לטיפול בנשירת שיער. בהמשך פיתחה גירסא של 5% לגברים ואת ה-2% היא ייעדה לנשים. בשנת 1995 התמזגה Upjohn עם חברת Pharmacia לחברה חדשה ובשנת 2002 תהמזגה החברה החדשה עם ענק התרופות Pfizer, כך שהיום השם המסחרי Rogaine שייך לחברת Pfizer. בשנת 2006 יצאה חברת פייזר עם מוצר חדש וייחודי – מינוקסידיל קצף בריכוז 5% לגברים שלטענת החברה החברה נוח יותר לשימוש כיוון שאינו נוזלי ואינו כולל פרופילן גליקון המצוי בתמיסה הגורם לעיתים לגירוי בעור הקרקפת. מינוקסידיל למריחה נמכר ללא מרשם בארה”ב משנת 1996 (שנת סיום הפטנט), ה- Rogaine הוא בעל אישור FDA וכיום מיוצרות גירסאות גנריות רבות של מינוקסידיל לטיפול בנשירת שיער והתקרחות.

האופן בו פועל המינוקסידיל על השיער אינו ברור לחלוטים אך נראה כי הדבר נובע מכך שהמינוקסידיל כולל חומצה חנקתית הידועה כפותחת ערוצי אשלגן  ומרחיבה כלי דם מה שיוצר גירוי לזקיקי השיער לייצר שיער. האפקט שנוצר הוא קיצור תקופת המנוחה של השיער שבו הזקיקים לא מייצרים שיער והארכת תקופת הצמיחה והתוצאה היא עידוד הצמיחה.

מחקרים שנעשו על מינוקסידיל מאמתים את יעילותו בטיפול בנשירת שיער והתקרחות. נמצא כי ריכוז של 5% יעיל יותר מ-2% ושמינוקסידיל יעיל בעיקר אצל צעירים, בעלי נשירת שיער והתקרחות בשלבים מוקדמים ובעיקר באיזור הקודקוק ופחות במפרצים. מחקרים שנעשו על נשים מעלים תוצאות דומות. השיפור מתייחס לעצירת נשירה, צמיחה מחודשת ועיבוי של של שיער קיים.

היצרנים מציינים כי תוצאות ראשונות ניתן לראות בממוצע לאחר כ-4 חודשי טיפול, אם כי זה משתנה מאדם לאדם. הפסקת הטיפול גורמת לנשירת שיער ואבדן התוצאות שהושגו.

לפי הוראות היצרן, הטיפול במינוקסידיל הוא של כ-1 מ”ל פעמיים ביום ובטווח של כ-12 שעות בין כל פעם (למרות שטווח שימוש קצר יותר לא נמצא יעיל פחות). יש למרוח את התמיסה באיזורים הבעייתיים ולעסות אותה אל תוך הקרקפת. יש לוודא שהמריחה מתבצעת על קרקפת יבשה, כלומר לא על שיער לח או רטוב. יש לתת לתמיסה להישאר על הקרקפת מספר שעות ורק אז לשטוף או לחפוף.

תופעות לוואי אפשריות הן יובש וקשקשים הנובעים מהאלכוהול שבתמיסה וגרד מהפרופילן גליקול. פתרון לא רע לכך הוא שמפו ניזורל. תופעות לוואי נוספות אם כי נדירות שנצפו הן פריחה, כאבי ראש, חולשה ועלייה בקצב הדופק.

מינוקסידיל ניתן להשיג בכל בית מרקחת וגם בארץ נמכרים מותגים שונים, מייצור מקומי או מייבוא. מבחינת כדאיות כלכלית רכישה באינטרנט היא הזולה ביותר ומאפשרת לבחור בין מותגים רבים יותר.

כיוון שמדובר בטיפול שקיים כ-20 שנה ונמצא יעיל ובטוח בדרך כלל לשימוש הוא נחשב טיפול בסיסי ורצוי כנגד נשירת שיער והתקרחות. מינוקסידיל מומלץ בדרך כלל על ידי רופאי עור כיוון שהוא מאושר על ידי משרד הבריאות בארץ ועל ידי ה-FDA. רופאי עור ימליצו בדרך כלל על טיפול משולב של מינוקסידיל ופרופסיה, שתי התרופות היחידות לטיפול בנשירת שיער המאושרות על ידי ה-FDA.

מינוקסידיל לגברים קיים בגרסאת 5% לגברים ואילו לנשים הריכוז הוא 2%. עם זאת, קיימות חברות קטנות שמייצרות מינוקסידיל בריכוזים של 10% ועד 15% ומוכרות אותו במחיר גבוה באינטרנט. אין מחקרים שמראים שריכוזים גבוהים יותר של מינוקסידיל יעילים יותר לאורך זמן.

לנשים חשוב לדעת כי שימוש במינוקסידיל בזמן הריון אסור, אולם אין מניעה להשתמש במינוקסידיל 2% בכל שלב אחר, כמובן לאחר התייעצות עם רופא.

חשוב מאוד לזכור כשמטפלים במינוקסידיל וגם בשאר הטיפולים – לא לעשות הפסקות בטיפול. עקביות סבלנות וזמן הם מפתח להצלחה במאבק בנשירת השיער. חשוב לזכור שהפסקה בטיפול תגרור רגרסיה, נשירה מוגברת וחזרה למצב הקודם. ידוע כי שימוש במינוקסידיל עלול לגרום לנשירה מוגברת בתחילת השימוש, זה לא צריך להרתיע כיוון שכל זמן שזקיקי השיער פעילים, גם אם נשר שיער הוא יכול לשוב ולצמוח.

יש המון חברות שמייצרות ומוכרות מינוקסידיל תחת שמות מסחריים שונים. אחר הפופלאריים ביותר הוא מינוקסידיל 5% של Kirkland הנמכר בזול ב-eBay, כ-$45 כולל המשלוח לארץ לכמות של 6 חודשים (כ- $8 לחודש, שקל ליום).

עדכון פברואר 2010 – מחיר כמות לחצי שנה באיביי כולל משלוח ירד ל-$35!

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: מינוקסידיל
תגיות:

תגובות

תגובה אחת על ”מינוקסידיל נגד התקרחות“
  1. מקריח says:

    שאלה: גם לכם עולה המשלוח כ 10$?
    האם זה המשלוח הכי זול?
    אני שם לב שבאיביי אין הנחות על הזמנות כמויות גדולות זה דווקא מוסיף למשלוח

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree