מה זה שיער?

18 בMay 2009 מאת: admin

השיער הוא רקמת תאים מתים הצומחים מתוך העור והבנויים בעיקר מהחלבון קרטין, וממספר מינרלים, בעיקר ברזל, אבץ צורן וכלור וכן ממספר ויטמינים כגון ויטמין A וכמה ויטמינים מקבוצה B. חלק השערה שמתחת לעור נקרא שורש השערה והוא טמון בתוך זקיק השערה. שורש השערה מחובר לכלי דם ועצבים, והתאים שבשורש מייצרים את השערה. איכות השערה תלויה בכמות הקרטין המיוצר בזקיק השערה, ככל שכמותו גדולה כך השיער עבה וחזק יותר וככל שכמותו קטנה השיער דק וחלש יותר. צבע השערה נקבע על ידי הפיגמנט מלנין המצוי בזקיק השערה.
אצל אדם בוגר ישנם בין כ- 70,000 ל-120,000 זקיקי שיער על הקרקפת, בצפיפות של בין 100 ל-200 שערות לס”מ מרובע.

כל שערה על הראש עוברת מחזור בן שלושה שלבים:
1. שלב הצמיחה (Anagen) – אורך כ- 5 שנים בממוצע עד לשלב המעבר, ככל ששלב זה ארוך יותר ניתן לגדל שיער ארוך יותר. ישנם אנשים בעלי שלב צמיחה ארוך של 5-8 שנים שיכולים לגדל שיער ארוך ולעומתם שם כאלה בעלי שלב קצר יותר של 2-3 שנים, והם יתקשו לגדל שיער ארוך. כ- 90% מהשיער נמצא בשלב זה בכל נקודת זמן. קצב הצמיחה בשלב זה הוא כ- 1 ס”מ לחודש.
2. שלב המעבר (Catagen) – השלב בו השערה מפסיקה לצמוח ומתנתקת מכלי הדם המספקים לה את הקרטין והמלנין. זהו שלב סוף הצמיחה ונמשך כ-2-3 שבועות. כ-3% משיער הראש נמצא בשלב זה בכל נקודת זמן.
3. שלב המנוחה (telogen) – נמשך כ-100 ימים בו הזקיק “נח” ואינו מייצר שיער. כ-6%-8% מהשיער נמצא בשלב זה בכל נקודת זמן. בשלב זה כל משיכה עדינה של שערה שהפסיקה לצמוח בשלב המעבר תגרור את נשירתה. קצב הנשירה הרגיל בשלב הטלוגן משתנה מאדם לאדם, ונמצא בדרך כלל בטווח שבין כ- 30 שערות ביום ל-100 ויותר. בסיום שלב המנוחה יחל שוב שלב הצמיחה.

לכל שערה יש מחזור חיים קבוע, אולם מחזורי החיים של השערות אינם קשורים זה לזה. כל שערה נמצאת במצב משלה, ללא תלות במצבן של שאר השערות.
באופן נורמאלי, בכל זמן נתון כ- 90% מהשיער מצוי בשלב הצמיחה כאשר השיער שבמנוחה מפוזר על הקרקפת, כך שבמראה כללי לא מבחינים בנשירתו.

למה יש לנו שיער על הראש? כנראה שהסיבה האבולוציונית היא שמירה על הגולגולת כנגד פגיעות, הגנה מפני השמש ושמירה על חום. חשיבות השיער גדולה יותר אצל ילדים וצעירים שכן הם פגיעים יותר והולכת ופוחתת עם הגיל. יתכן וסיבה נוספת קשורה ליצירת משיכה בין המינים, שיער מלא מייצג נעורים, בריאות ופריון. כל אלה יורדים עם הגיל ובמקביל יורדת צפיפות השיער.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות:

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree