שיער לבן ונשירת שיער

13 בMay 2009 מאת: admin

כשחושבים על שיער לבן הקונוטציה הראשונית היא גיל מבוגר ואבדן נעורים עבור שני המינים. אצל גברים התופעה נתפסת יותר כסמל לחוכמת חיים ובגרות אך אצל נשים מתקשר בעיקר לאבדן היופי והנעורים (לאחרונה שמעתי את המשפט “גברים מתבגרים, נשים מזדקנות”), לכן רוב מכריע של הנשים צובעות את השיער וזו גם הסיבה שקיימת תעשייה אדירה של צבעי שיער וטיפוח בעיקר עבור נשים. ההפתעה הגדולה היא שיותר ויותר גברים צובעים את שיערם, אך כיוון שהדימוי של טיפוח וצביעת שיער הוא בעיקר נשי הם כנראה מתביישים להודות בכך (ראה כתבה ב-ynet).

הסיבה להלבנת השיער, בדומה לסיבה לנשירה, היא כנראה גנטית בעיקרה (אם כי לא נמצא עדיין הגן האחראי להלבנת שיער). המנגנון המשפיע על הלבנת השיער אינו ידוע, רבים חושבים שלגורמים חיצוניים אחרים שאינם תורשתיים, כגון לחץ נפשי, זיהום ושמש תורמים אף הם להופעת שיער לבן.

סביר להניח שאם גורמים חיצוניים משפיעים על הזדקנות, נשירת שיער, על העור ועל הבריאות באופן כללי, הם גם ישפיעו על איכותו ועל צבעו של השיער. ללחץ נפשי והשפעות חיצוניות יש השפעה על הבריאות שלנו. נמצא שלחץ נפשי גורם להחלשות של המערכת החיסונית והוא עלול להשפיע בצורה שלילית על הבריאות. יתכן שהוא משפיע באופן מסויים גם על השיער ויתכן שגם גורמים חיצוניים אחרים משפיעים אם כי נראה שהגורם התורשתי, כמו בנשירת שיער ובתהליכים פיזיולוגיים אחרים, הוא הגורם העיקרי.

המלנין הוא הפיגמנט אשר מעניק את הצבע לעור ולשיער. בגיל מסויים חלה ירידה בייצור המלנין בשורש השיערה, מה שגורם לייצור של שיער נטול מלנין, כלומר לבן. יש כאלה שזה יתחיל אצלם לפני גיל 20 ויש שרק אחרי גיל 60 (נדיר). הגיל הממוצע בו מתחילות להופיע שערות לבנות הוא בין תחילת לאמצע גיל ה-30. עד גיל 50, כ-50% מהאנשים יהיו עם 50% שיער לבן על ראשם. התהליך הוא בלתי הפיך, ברגע שצמחה שערה לבנה היא לא תחזור להיות כהה.

שאלת מליון הדולר היא האם צביעה מזיקה לקרקפת, שורשי וזקיקי השיער ולבריאות בכללותה. זה נושא שמטריד רבים השוקלים לצבוע אך חוששים מהשפעות שליליות. התשובה תתחלק לשתי אסכולות. האסכולה העיקרית היא שאין השפעה, הצבע והחומרים שבצבע לא חודרים לעור ולכן אינם מזיקים, למעט במקרים של רגישות ואלרגיה של העור החולפים מיד עם ההפסקה בשימוש (רגישות של העור היא בדרך כלל לחומרים כגון חמצן, אלכוהול, אמוניה ועוד). החברות המייצרות את צבעי השיער שיפרו במהלך השנים את המרכיבים הכימיים וממשיכות לשפר אותם, (לדוגמא הסרת האמוניה בחלק מהמוצרים) כך שכמות ורמת תופעות הלוואי של העור בתגובה לצביעה ירדה משמעותית. האסכולה השניה גורסת כי חומרים כימיים חודרים בכמות מועטה לעור ומחזור הדם ועלולים לגרום לנזק בטוח הארוך. החומר שנחשב הבעייתי ביותר הוא העופרת, הנמצאת בעיקר בצבעי שיער מכהים, אשר יש מחקרים המראים כי הוא מעלה את השכיחות לסרטן, ויש הטוענים שגם את הסיכוי ללקות באלצהיימר, אולם עם זאת טרם נמצא קשר מוחלט וחד משמעי בין צביעת שיער לנזקים בריאותיים. למי שחושש משימוש בצבעי שיער “סינטטיים” קיימים גם צבעי שיער מחומרים טבעיים בלבד.

כתבה מעניינת של המוסד לבטיחות וגהות בנושא ההשפעות הפיזיולגיות של צביעת שיער ניתן לקרוא כאן
כתבה מאתר האגודה למלחמה בסרטן ניתן לקרוא כאן

האם נשירת שיער קשורה לשיער לבן? אין קשר. שיער יכול להלבין ואז לנשור, או לנשור בלי שהלבין.

אז מה משותף לנשירת שיער ולשיער לבן?
– הסיבה להופעתם גנטית בעיקר, אם כי יתכן ותתרחש גם בגלל השפעות חיצוניות
– בעולם הסוגד לחיוניות ונעורים הם הם נתפסים כסימן להתבגרות וזיקנה
– יש סביבם תעשיה אדירה של טיפול וטיפוח
– המודעות אליהם הולכת וגדלה אצל שני המינים (וגם גברים צובעים שיער למרות שהדבר משוייך בעיקר לנשים וגם נשים מטפלות בנשירת שיער המשוייכת בעיקר לגברים)
– התקרחות גברית טיפוסית מתחדשת עם ההפסקה בטיפול, שיער לבן ממשיך לצמוח ויש לצבוע אותו כל פעם מחדש

השונה בין התקרחות לנשירת שיער
– הלבנת שיער היא בלתי הפיכה, בנשירת שיער ניתן לטפל
– צביעה משפיעה על החלק המת של שיער הנמצא מחוץ לקרקפת, טיפול בנשירה בא להשפיע על זקיקי השיער והתאים החיים הטמונים בתוך הקרקפת
– הם אינם משפיעים זה על זה, שיער יכול להלבין אך לא לנשור, או לנשור בלי שהלבין

אני בטוח שכולם יסכימו שיותר חשוב שיהיה שיער על הראש ופחות חשוב אם הוא מלבין או לא. שיער מלבין תמיד אפשר וקל לצבוע תוך כמה דקות, שיער שנשר לא תמיד ניתן להשיב ויש לטפל בו ולשמור עליו במשך שנים.

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , ,

תגובות

תגובה אחת על ”שיער לבן ונשירת שיער“
  1. הלבנת שיער יכולה להתרחש גם בגילאי העשרים ויש והיא נצפית אפילו בגילאי העשרה.

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree