ויטמינים, מינרלים ושיער בריא

31 בMay 2009 מאת: admin

שיער בריא וצמיחה תקינה שלו, תלויים מעבר לנושאי התורשה והגנטיקה גם בתזונה שכוללת את המרכיבים החשובים לבריאות העור והשיער. השיער לא צומח בחלל ריק. הוא נמצא בשכבת הדרמיס עמוק בתוך העור וצריך לקבל אספקה תקינה של דם שמוביל אליו חמצן וחומרי מזון דרך נימי הדם שבקרקפת.

כעקרון, בתזונה נכונה יש את כל הויטמינים שהגוף צריך, אך תזונה נכונה דורשת איזון בין מרכיבים שונים וכמויות מסויימות של ויטמינים ומינרלים, שבמקרים רבים לא קיימים בתזונה של כל אדם. מזון מעובד, אי הקפדה על אכילה של פירות וירקות, חוסר גיוון בסוגי המזון, דיאטות וגורמים נוספים עלולים לגרום למצב שבו חסרים לגוף מרכיבי מזון חיוניים, חוסרים אלה עלולים לגרום לנשירת שיער.

אז מה השיער “אוהב” מבחינת תזונתית?

ויטמינים מקבוצה B, ביוטין, אומגה 3 וחומצות אמינו (חלבונים).

נוגדי חמצון כגון: ויטמין E, ויטמין C ותה ירוק (חשוב במיוחד אצל מעשנים שכן העישון יוצר רדיקלים חופשיים שפוגעים בזקיקי השיער).

מינרלים: בעיקר ברזל ואבץ, אך גם גופרית (MSM), נחושת וסלניום.

מהם המקורות התזונתיים לחומרים הללו?

מקורות לויטמינים מקבוצה B הם בעיקר בשר, ביצים, דגים, קטניות ואגוזים. לפירוט ראה כאן.

מקורות לאומגה 3 הם בעיקר דגי מים קרים וזרעי פשתן.

נוגדי חימצון יש בירקות, פירות, אגוזים, שקדים ועוד.

אבץ ניתן למצוא בעיקר בבשר אדום, אגוזים ודגנים. אבץ הוא מינרל חשוב במיוחד לגברים שכן הוא קיים גם בנוזל הזרע, בפליטה אחת של זרע מאבדים כ-5 מ”ג אבץ.

ברזל נמצא במזונות רבים הן באלו הכוללים אבץ וגם במזונות רבים אחרים (אפילו שוקולד מריר), לכן כדי להגיע למחסור יש צורך בדיאטה חריפה. קפה, תה וקולה מכילים תרכובות פוליפינול שעלולות להקשות על ספיגת הברזל בגוף, לכן מומלץ למי שחושש ממחסור בברזל להימנע משתייתם בזמן הארוחה או עד חצי שעה לאחריה.

סלניום יש בבשר, דגים, ביצים, אגוזים ודגנים. נחושת באבוקדו, כבד, דגנים מלאים, פרות ים, אגוזים, פירות. גופרית יש בבשר, דגים ביצים, ופירות ים.

כשעוברים על רשימת המזון מתברר שלא כל המזונות הללו נצרכים באופן קבוע. גם המינונים חשובים, יש חומרים שעודף שלהם עלול להיות לא בריא (כגון ברזל) ויש כאלה שכמות גבוהה שלהם לא יכולה להזיק (כגון MSM ואבץ).

כדי לוודא שהתזונה מלאה יש להתייעץ עם דיאטן\ית. ברוב המקרים יתברר לך שהתזונה שלך לא מאוזנת או לא כוללת את כל המרכיבים באופן מספק, בעיקר בגלל אורך החיים המודרני המערבי.

אצל צמחונים יתכן מחסור שכן בבשר ומזונות מן החי יש חלבונים מלאים, ויטמינים ומינרלים חיוניים שנמצאים בכמויות קטנות יותר וזמינות פחות בתחליפים צמחיים.

מתי ואיך לוקחים תוספי תזונה?

הפתרון למחסור בויטמינים ומינרלים יכול להיות נטילת תוספי תזונה בכמוסות. כשנוטלים ויטמינים, מינרלים ותוספי תזונה אחרים יש לזכור כמה דברים:

  1. סוג הויטמינים ועניין המינון – כדאי להתרכז בתוספי מזון שיש בהם חוסר אמיתי או שאינם יכולים להזיק גם בכמות גדולה (למשל ויטמין C מסיס במים ולכן גם כמויות עודפות שלו פשוט יוצאות עם השתן) ופחות לקחת מולטיויטמינים, כלומר לקנות כל ויטמין או מינרל בנפרד או בקבוצות קטנות (לדוגמא קומפלקס ויטמין B שכולל רק ויטמינים מקבוצה B).
  2. כדאי לעשות בדיקת דם ולבדוק איזה חומרים חסרים ולקחת תוספים עבור מה שחסר או פשוט לעבור לתזונה נכונה.
  3. לנשים בהריון או לאחריו נטילת תוספי מזון מסויימים מחייבת ייעוץ רפואי.
  4. חוסרים מסויימים יתכנו אצל חולים הנוטלים תרופות מסויימות ונטילת תוספי תזונה מחייבת ייעוץ רפואי כחלק מהטיפול במחלה.

איפה קונים ויטמינים ומינרלים?

כשיש חוסרים בויטמינים ומינרלים כתוצאה מתזונה לא מאוזנת נוצר צורך להשלים את החסר באמצעות תוספי תזונה.

הקניה המשתלמת ביותר היא באמצעות האינטרנט. אפשר לקנות בבתי טבע ורשתות הפארם ובבתי מרקחת, אך החסרון העיקרי (כמו למשל בקניית מינוקסידיל) הוא המחיר הגבוה משמעותית יחסית לארה”ב.

תעשיית תוספי התזונה בארה”ב היא ענקית, האיכות גבוהה מאוד, ההיצע גדול והמחירים נמוכים משמעותית ביחס לישראל. בחנות האינטרנטית של חברת Puritan’s Pride האמריקאית ניתן למצוא כל ויטמין או מינרל שקיים וכן תוספי תזונה אחרים, בהרכבים שונים וריכוזים שונים. ניתן לקנות בחנות האינטרנטית בעזרת כרטיס אשראי בינלאומי, משלוח לישראל בדואר עולה כ-$15.

Puritan’s Pride קיימת מעל 40 שנה, נחשבת לאחת מיצרניות תוספי המזון הגדולות בארה”ב ומייצרת ומוכרת את תוספי התזונה שלה וכן של יצרניות אחרות. המחירים בארה”ב של תוספי מזון נמוכים מהמחירים בארץ וההפרשים יכולים להגיע למאות אחוזים. בין המוצרים ניתן למצוא גם קומפלקסים של ויטמינים לשיער, תה ירוק ואפילו שמפואים וקרמים לשיער (כולל את שמפו עץ התה).

לחנות של Puritan’s Pride

  • Share/Bookmark

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree