המלחמה בקרחת

10 בMay 2009 מאת: admin

המלחמה בקרחת היא ארוכה ותובענית. מי שבחר להלחם חייב לזכור שהוא פועל נגד אוייב סבלני, נחוש וכאשר מדובר בהתקרחות גברית טיפוסית – שאינו נכנע לעולם. החלטתי לכתוב פוסט ברוח מלחמתית כדי להמחיש בצורה צבעונית יותר את העניין.

המטרה או על מה נלחמים – לשמור על זקיקי השיער, לעצור את הנשירה, לחדש צמיחת שיער.

האוייב – האנזים 5AR נמצא במקומות שונים בגוף וממיר את הורמון הטסטוסטרון ל-DHT אשר נקלט בזקיקי השיער וגורם לנזק, לכן ה-5AR נחשב ל”מוח” ואילו ה-DHT הוא ה”כוח”. ה-DHT הוא אנדרוגן בעל פעילו חשובה וחיונית (התפתחות תקינה של עוברים ממין זכר, התפתחות מינית אצל מתבגרים ועוד) אך גם העלול לגרום לתופעות שליליות אצל אנשים בעלי רגישות גנטית ל-DHT כגון נשירת שיער, אקנה וגדילה של בלוטת הערמונית. ה-DHT אחראי להתקרחות גברית טיפוסית שהיא הסיבה העיקרית להתקרחות אצל גברים (כ-95% מהמקרים).

שדה הקרב – הקרקפת, שבה צומח השיער, בה נמצאים זקיקי השיער

מתי האוייב תוקף? – כשבזקיקים מצטברת מסה קריטית של DHT שאליה יש רגישות גנטית. אצל כל אדם מדובר בכמות שונה כיוון שלכל אחד גנטיקה שונה. הנשירה היא פונקציה של רגישות גנטית המושפעת הן ברמות ה-DHT והן מהפעלה של הרגישות. יש אנשים שמתחילים להקריח מוקדם אך יש כאלה שאין אצלם שום בעיה עד שלפתע גם אצלם זה מתחיל, פשוט כי מבחינה גנטית הרגישות “מתוכנתת” להתחיל מאוחר יותר.

מתי להגיב? – חשוב לזכור שהאוייב ינצל כל סימן לחולשה (כלומר חוסר טיפול) להרס של זקיקי השיער. חשוב להגיב ולטפל כמה שיותר מהר. גילוי מוקדם של שיער דליל, נשירת שיער והתקרחות הוא אחד המפתחות החשובים ביותר להצלחה. כל זמן שזקיקי השיער לא נהרסו בצורה משמעותית או בלתי הפיכה הם עדיין יכולים לייצר שיער. כדאי לעקוב אחרי מצב השיער ואם יש חשש קל להתדלדלות לפעול מיד. ניתן לזהות נשירת שיער גם דרך כמות השיער הנושר, כך שאם נדמה לך שיש לך יותר מדי שערות על הכרית, בסירוק, חפיפה וכו’ כדאי לקבוע תור אצל רופא עור ולקבל חוות דעת.

הנשק הקיים להלחם בקרחת – ישנו ארסנל של נשקים שאפשר “לשלוף”, נשקים “קלים” ונשקים “כבדים” יותר. הנשק הקיים כיום מורכב משני סוגי פתרונות עיקריים – הראשון הוא פתרונות להמרצת זקיקי השיער לייצר שיער והשני הוא הפחתת כמות ה-DHT. נשקים קלים הם בדרך כלל נשקים שפועלים מקומית, אפשר לכלול בהם את ממריצי הזקיקים (כגון מינוקסידיל) או מפחיתי ה-DHT ברמה נמוכה (כגון שמפו ניזורל). נשקים קלים יכולים לעזור למי שנמצא בשלב התחלתי של התקרחות או כנשק מסייע לנשקים כבדים. הנשקים הכבדים הם תרופות המכילות פיניסטריד או אמצעים אחרים שמנמיכים את כמות ה-DHT. שילובים של מספר כלים קלים יכולים ליצור נשק קל-כבד (למשל מינוקסידיל עם ניזורל) או נשק כבד. החסרון של הנשקים הקלים הוא שהם יתקשו להתמודד עם הנזק שגורם ה- DHT בטווח הארוך ויזדקקו בדרך כלל לסיוע של נשקים כבדים יותר כדי ליצור אפקט אופטימלי. שילוב של כמה נשקים היא התחבולה הטובה ביותר למלחמה בקרחת. טיפול בבעיה מכיוונים שונים ואמצעים שונים יחד ייצור מסה קריטית יעילה יותר.

משך זמן הלחימה – כל החיים. ברגע שהחלטת להלחם זכור, מדובר במלחמה שלא נגמרת, הפסקת הטיפול תרגום לחידוש ההתקרחות כיוון שהתהליכים הפיזיולוגיים הגורמים לנשירה לא נעצרים וחוזרים לרמתם טרם תחילת הטיפול.

תקציב הלחימה – בתקציב חודשי נמוך יחסית אפשר להחזיק ארסנל מצויין של נשקים. כל אחד יכול לקבוע לעצמו כמה הוא רוצה להוציא לחודש. התקציב יעלה ככל שקונים “מותגים” כלומר פתרונות של שמות מסחריים מובילים.

מה זה נצחון? – המלחמה בקרחת מורכבת מסדרה ארוכה של קרבות ונצחון הוא דבר יחסי. בשלב ראשון מתבצע קרב בלימה. המטרה הראשונית תהיה בדרך כלל עצירה של הנשירה. רבים מסתפקים בנצחון בקרב זה. הקרב הבא הוא על כיבוש חזרה של שטחים שאיבדו שיער כלומר להשיג צמיחה מחודשת. קרב זה הוא הקשה מכל. אזורים שאיבדו שיער ולא טופלו במשך זמן ארוך (לרוב במשך מספר שנים) – ייתכן שהמערכה לגביהם הוכרעה, כיוון שיתכן ששם הזקיקים כבר הרוסים בצורה בלתי הפיכה. במקרים כאלה עדיין קיימת האפשרות של השתלת שיער, כלומר עדיין לא הכל אבוד. וכמו בכל מלחמה, יש גם מפסידים. יש כאלה ששום נשק לא יעזור להם, פשוט כיוון שהרגישות הגנטית שלהם גבוהה מאוד או כיוון שהם אינם מגיבים לאף טיפול. ממחקרים נמצא כי רוב האנשים מגיבים באופן חיובי לטיפולים בנשירת שיער והתקרחות בייחוד בשלביה ההתחלתיים, לכן כדאי ושווה להלחם.

האם כדאי להלחם? בהחלט, כיוון שאפשר לנצח את הקרחת, הרי בשביל זה אתם כאן:)

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: נשירת שיער
תגיות: , , ,

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree