מה זה SLS והאם הוא מזיק?

14 בMay 2009 מאת: admin

תעשיות רבות משתמשות בכימיכלים וחומרים שונים במוצריהן ואנו חשופים אליהם מדי יום. בשנה האחרונה יצא לי לשמוע כמה פעמים את הביטוי SLS והשפעתו על השיער בהקשרים שליליים. SLS הוזכר כחומר הקיים ברוב השמפואים הקוסמטיים שאנחנו קונים, כולל שמפואים לתינוקות. החלטתי פעם אחת ולתמיד לרדת לעומקו של עניין ולנסות להבין – מה זה SLS והאם הוא מזיק לשיער.

SLS הם ראשי תיבות של Sodium Lauryl Sulfate (סודיום לואריל סולפט). רוב הסיכויים שאם תסתכלו על מרכיבי השמפו שלכם הוא רשום שם (כ-90% מהשמפואים כוללים אותו). מדובר בדטרגנט (חומר ניקוי) חזק הנמצא בשימוש נרחב בתעשיית המוסכים והרכב ומשמש לניקוי הרצפה משמן ולכלוך, ניקוי מנועים וניקוי רכבים. החומר כה חזק שהוא מפרק את השמן והלכלוך ומאפשר שטיפה ונקוי שלהם בצורה מהירה ויעילה. החומר גם יוצר קצף בכמות גדולה וזו כנראה סיבה עיקרית להכללתו במוצרים קוסמטיים כמו שמפו וסבון נוזלי, במשחות שיניים ובמקרים מסויימים אף בתעשיית המזון (הוא מאושר לשימוש ע”י ה-FDA בתנאים מסויימים).

בשנת 1998 הופץ באינטרנט מכתב שהציג מחקר של אוניברסיטאת פנסילבניה בארה”ב שמצא כי SLS חודר לאיברים פנימיים, פוגע בהתפתחות עיניי ילדים ולקטרקט בעיניי מבוגרים, ואשר טען שמדובר בחומר רעיל, מסרטן ומסוכן. המכתב התייחס גם לחומר נוסף שגם אותו תמצאו קרוב לוודאי בשמפו ובסבון בשם Sodium Laureth Sulfate הדומה בהרכבו הכימי ובפעולתו לSodium Lauryl Sulfate. המקור של המכתב לא היה ברור (קיימת טענה שהוא הופץ על ידי ייצרני מוצרים טבעיים בארה”ב) אך הוא יצר תגובת שרשרת שהעלתה את הנושא לדיון ציבורי רחב.

רשויות רבות בארה”ב הכוללות את האגודה למלחמה בסרטן (American Cancer Society) ,האיגוד האמריקני לקוסמטיקה, טיפוח ובושם (Cosmetic, Toiletry & Fragrance Association), המשרד לבטיחות בעבודה (Occupational and Health Administration), האגודה לחקר הסרטן (The International Agency of Research of Cancer) ורשויות וארגונים ציבוריים אחרים פרסמו תגובות ונתנו התייחסות לעניין. התגובות היו חד משמעיות – אין מדובר בחומרים שנמצאו כמסרטנים אולם כן מדובר בחומרים היוצרים גירוי (irritation). מהו גירוי? גרד, אדמומיות, דלקת, קשקשים, קילוף ונזק לעור היכולים להופיע ברמות שונות כתלות ברגישות של המשתמש ובריכוז של החומר. התגובות לא היו מוגבלות לארה”ב. רשויות ממשלתיות בקנדה ואוסטרליה פרסמו מידע הקובע כי לא נמצא קשר בין החומרים לסרטן, אך כן מדובר בחומר הגורם לגירוי בעור. אגף הרוקחות הישראלי מציין כי החומרים “בטוחים בריכוזים נמוכים במוצרים המיועדים לניקיון פני העור והשיער לשימוש קצר המלווה בשטיפתם. במוצרים המיועדים למגע ממושך עם העור, יש להימנע מריכוזים גבוהים”.

בהנחה שאין מדובר בחומר מסרטן (ועל זאת קיים עדיין ויכוח למרות ההודעות לעיל), עדיין עולות שאלות מטרידות. מהם ריכוזים נמוכים ומהם ריכוזים גבוהים? מה נחשב מגע ממושך עם העור ומה הוא אותו “שימוש קצר” המלווה בשטיפתם? למה בכלל מאשרים שימוש בחומרים הגורמים לגירוי בעור?

לפי אגף הרוקחות הישראלי ריכוז SLS של מעל 2% כבר עלול לגרום לגרוי, הבעיה היא שעל המוצרים הכוללים SLS לא מציינים את הריכוז שלו, כך שלא ניתן לדעת בעצם כמה SLS יש במוצרים. אין ספק שהחומר מזיק בריכוזים גבוהים גם אם אינו מסרטן וכך נמצא במחקרים רבים. הסיבה לכך שרוב האוכלוסיה אינה סובלת מהשפעותיו המזיקות הן השימוש הקצר, כלומר של כמה דקות כנראה ושטיפה מלאה שלו כך שהוא לא נותר על העור. השאלה העיקרית מהן ההשפעות שיש לשימוש בטווח הארוך, על כך אין כנראה תשובה חדש משמעית והיא כנראה תלויה בין השאר באופן השימוש והן ברגישות שיש למשתמש. יתכן כי מקרים לא מעטים של קשקשים וגירוי בקרקפת נובעים פשוט משימוש בשמפו הכולל SLS או חמרים אחרים שיש אליהם רגישות, במקרה כזה מעבר לשמפו אחר, ללא SLS או שמפו מחמרים טבעיים, יכול להפסיק את התופעה.

הסיבות לכך שחומרים שונים מאושרים לשימוש בתעשיית הקוסמטיקה, המזון והתרופות ובתעשיות אחרות הן רבות ומגוונות וקשורות לתקנים ולחוקים שמוציאה כל מדינה. קיימים חומרים וכימיכלים רבים מסוגים שונים אשר קיימים ויכוחים לגבי בטיחותם והנזק שהם עלולים לגרום. (גם סביב נושא האנטנות הסלולריות ושימוש בטלפונים סלולריים והשפעותיהם על הבריאות קיים ויכוח עז).

אתם בטח מצפים לשמוע איך כל המידע הזה קשור לנשירת שיער. אז הנה:
פגיעה בעור ונזק לעור עלולים לגרום נזק לתאי העור ולמה שנמצא בעור – בין השאר זקיקי השיער. באתר של אגף הרוקחות נכתב כי ניסויים בעכברים וארנבות הראו כי SLS עלול לגרום לפגיעה בזקיקי השיערה. אז נכון שזקיקי השיער של בני אדם וחיות הם שונים, אבל ההגיון אומר שהשוני בתגובה של זקיקי שיער הנמצאים בתוך העור אצל חיות ובני אדם לא אמור להיות גדול. החומר הכימי המזיק הוא אותו חומר, והגירוי שהוא גורם עלול להזיק גם אצל לאדם וגם לבעלי חיים.

אז מה עושים? בהנחה ששימוש ממושך במוצרים הכוללים SLS עלול להזיק לזקיקי השיער בטווח הארוך, יש לנקוט בפעולות למזעור הסיכון. יש כאלה שהמידע על סכנות ה-SLS יגרום להם לנטוש את השמפו הרגיל שלהם ולעבור לשימוש בשמפו מחמרים טבעיים בלבד. כדאי לבחור בשמפו המכיל כמה שפחות דטרגנטים (חומרי ניכוי כימיים) ולפעול באופן שיתרום לטיפוח של השיער בצורה בריאה יותר.

אם משתמשים בשמפו המכיל SLS:
– לחפוף ולא להשאיר את השמפו יותר מדי זמן על הראש – לשטוף מיד
– לשטוף היטב כך שלא ישארו שאריות על הראש

באופן כללי כדאי:
– לבדוק את הרכב השמפו לפני שקונים, ישנם שמפואים קוסמטיים המכילים חמרים מזיקים פחות כגון ALS – Ammonium Lauryl Sulfate, שעושה פעולה דומה ל-SLS אך פחות מזיק
– להשתמש בכמה סוגים של שמפו (ריכוזים שונים של חומרים וחמרים שונים)
– להוסיף שימוש בשמפו מחמרים טבעיים

בעידן בו אנו חיים ניתן למצוא חמרים מזיקים ומזהמים באויר במים, במזון ובמוצרים שונים. כדאי לנסות להקטין את החשיפה לחמרים כאלה. מודעות לגבי שימוש במוצרים קוסמטיים לשיער תורמת לשמירה על בריאותו.

קישור להתייחסות אגף הרוקחות ל-SLS כאן

  • Share/Bookmark
מופיע בקטגוריות: שמפו
תגיות: ,

תגובות

תגובה אחת על ”מה זה SLS והאם הוא מזיק?“
  1. מנואלה says:

    שלום, אני משתמשת בשמפו טבעי שרשום שהוא 46 אחוז אורגני ו99.7 טבעי הסתכלתי לראות ממה הוא מורכב ורשום שם שיש בו sodium coceth sulfate ו sodium cocoamphoacetate האם אלה גם חומרים ממש מזיקים כמו הם SLS שדיברת עליהם פה בפוסט? תודה! 🙂

הוספת תגובה

Spam Protection by WP-SpamFree